Krwawa Noc Kępińska

Opublikowane przez admin w dniu

19 października w 74 rocznicę Krwawej Nocy Kępińskiej pod Pomnikiem przy ul ks. Magnuszewskiego uczciliśmy jak co roku pamięć ofiar pomordowanych przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Kępno, Powiatu Kępińskiego, poczty sztandarowe, harcerze, delegacje szkół, instytucji, organizacji oraz rodziny pomordowanych i mieszkańcy.
Zebrani modlili się za ofiary Krwawej Nocy podczas mszy św. w kościele p.w. św. Marcina w Kępnie.

Następnie w asyście harcerzy i pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik przy ul. Magnuszewskiego, gdzie apel poległych wygłosił Marian Lorenz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej.
W czasie modlitwy za ofiary do wydarzeń z 19 października 1945 roku nawiązał ks. kanonik Jerzy Palpuchowski.


Pod pomnikiem zapalono znicze a delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
19 października 1945 r. w kępińskiej restauracji „Oberża pod Białym Łabędziem” w Kępnie zastrzelonych zostało dwóch funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Powodem tej egzekucji były akcje prowadzone przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Kępnie przeciwko okolicznej ludności. Zastrzelili ich członkowie oddziału partyzanckiego pod dowództwem „Otta”.


W odwecie, w nocy z 19 na 20 października 1945 r., funkcjonariusze bezpieki przeprowadzili akcję, nazwaną później przez mieszkańców Kępna „Krwawą Nocą Kępińską”. W wyniku tych działań zamordowano mieszkańców Kępna, których miejsca spoczynku do dziś nie są znane.

Kategorie: Aktualności

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *